« Svibanj 2024 »

Projektni dan "Učimo za život ne za školu"
Autor: Renata Horžić, 11. 4. 2014.

Učenici 2.a razreda Područne škole Nove Plavnice ove su godine zajedno s učenicima 2.b razreda u sklopu projektnog dana istraživali kako gazirani sokovi utječu na naš organizam.

Projektnom danu prethodilo je sustavno i sveobuhvatno istraživanje koje se sastojalo od nekoliko etapa. Učenici su najprije proveli anketu da saznaju koliko često i u kojim količinama njihova braća, roditelji, bake i djedovi, susjedi, rodbina i drugi piju gazirane sokove i jesu li upoznati s njihovim utjecajem na  zdravlje.

Druga faza odnosila se na istraživanje kako i koliko mediji utječu na konzumiranje gaziranih sokova. Učenici su uočili mnogobrojne reklame koje potiču potrošače na kupovinu i konzumaciju gaziranih sokova. Istovremeno nisu pronašli ni u jednom mediju ništa o utjecaju gaziranih sokova na organizam. Tek se ponešto može pronaći na internetskim stranicama.

Uslijedili su pokusi kojima su učenici dokazali štetan utjecaj gaziranih sokova na organizam:              1.   pokus: Utjecaj gaziranog soka na ljusku jajeta / zubnu caklinu;                                                    2.   pokus: Utjecaj gaziranog soka na svježe meso / ljudski organizam;                                          3.   pokus: Reakcija uslijed miješanja gaziranog soka sa bombonom / probavni sustav.

Nakon obrade rezultata učenici su izradili tematske plakate i svoja saznanja prezentirali na projektnom danu 11. travnja 2014. godine.