STRUČNA SURADNICA DEFEKTOLOGINJA

Tel.: 043/246 -690

GSM: 091/44 11 455

e-mail: tatjana.landsman@gmail.com

Stručnjak edukacijsko-rehabilitacijskog profila je stručni suradnik u osnovnoj školi koji obavlja poslove prevencije, detekcije i praćenja različitih oblika posebnih potreba djece, odnosno radi s učenicima s teškoćama u razvoju, s učenicima s teškoćama u učenju, problemima u ponašanju i emocionalnim problemima te s učenicima s teškoćama uvjetovanim odgojnim, socijalnim i ekonomskim čimbenicima.

Stručni suradnik planira i programira rad, priprema se i obavlja poslove u neposrednom odgojno obrazovnom radu s učenicima, savjetuje i pomaže u radu učiteljima i stručnim suradnicima te ostalim zaposlenicima škole u vezi s postupcima u radu s djecom s posebnim potrebama, surađuje, savjetuje i pomaže roditeljima učenika s teškoćama u razvoju, analizira i vrednuje djelotvornost odgojnoobrazovnog rada, stručno se usavršava, surađuje s ustanovama, vodi odgovarajuću pedagošku dokumentaciju i učeničke dosjee, sudjeluje u radu povjerenstva za upis djece u osnovnu školu, obavlja poslove na prevenciji poremećaja u ponašanju te obavlja druge poslove na unapređivanju i razvoju odgojno-obrazovne djelatnosti škole.

Neposredan rad :

-  opservacija učenika u razredu (zbog detekcije poteškoća - disleksija, disgrafija, kognitivne teškoće (laka mentalna retardacija), problemi u ponašanju, itd.)

-  intervencija u razredu (disciplinski problemi i problem nasilja)

-  otkrivanje i dijagnosticiranje teškoća u razvoju (Povjerenstvo za utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta)

-  individualni rad s djecom koja imaju Rješenja o prilagođenom ili individualiziranom programu (pomoć u učenju, praćenje, vježbe)

-  individualni savjetodavni rad s djecom sa i bez poremećaja u ponašanju

-  grupni rad sa skupinama djece (savjetodavni, radionice)

-  radionice s cijelim razredom – u dogovoru s razrednicima

-  individualni ili grupni savjetodavni rad s učiteljima i roditeljima – svakodnevno

(pomoć u rješavanju disciplinskih problema, savjetovanje o učenicima s problemima u ponašanju, savjetovanje o učenicima koji imaju Rješenja o prilagođenom programu)

Savjeti za roditelje

Dragi roditelji,

U užurbanom i stresnom svijetu u kojem živimo, uz sve obaveze koje imamo – imamo i taj, najvažniji i najslađi posao na svijetu –BITI RODITELJ. Iako volimo svoju djecu i za njih bismo učinili najviše što možemo, to ne znači da posao koji nam je povjeren nije zahtjevan, da ne traži dosta snage, volje, vremena i znanja.

Stoga Vam, dragi roditelji, na raspolaganju stoji i naš tim stručnjaka: pedagoginja, psihologinja, defektologinja i ravnateljica škole. Slobodno nam se javite za individualne razgovore u za to predviđeno vrijeme (pogledajte radno vrijeme!).

Svi mi ponekad u životu imamo različite probleme i poteškoće te za njihovo rješavanje nije sramota potražiti pomoć!

Naglasite svojoj djeci da dolazak školskom stručnom suradniku na razgovor ne znači da s njima nešto nije u redu ili da su učinili nešto loše – jednostavno znači da ste dobro procijenili da u školi postoji netko tko je educiran pomoći Vam!

U priloženim dokumentima možete pronaći korisne savjete, nadam se da ćete ih iskoristiti!

ŠKOLSKI PREVENTIVNI PROGRAM

« Siječanj 2021 »

I. osnovna škola Bjelovar / Željka Sabola br.14, HR-43000 Bjelovar / www.os-prva-bj.skole.hr / prva.bj@os-prva-bj.skole.hr