« Svibanj 2024 »

Advent u Varaždinu
Autor: Danica Barišić, 12. 12. 2023.

Danas su učenici šestih i sedmih razreda, koji su uključeni u dodatnu nastavu Likovne kulture, Glazbene kulture i izvannastavnu aktivnost Pjevački zbor, posjetili Varaždin. U Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu pogledali su dramsko-plesnu predstavu Orašar.

Nakon predstave slijedila je šetnja baroknim gradom Varaždinom te razgled najznačajnijih gradskih znamenitosti. U slobodno vrijeme učenici su mogli doživjeti duh blagdana šetnjom kroz Varaždinski Advent koji nudi osjećaj intimnosti i topline, a posebno oduševljenje izazvao je posjet Čarobnom gradu Djeda Mraza.

Zatim je uslijedila vožnja do Marije Bistrice gdje smo posjetili Medičarnu Šćuric u kojoj smo vrlo srdačno dočekani pravim finim medenjacima, a učenici su prisustvovati radionici za cjelovitu izradu licitara. Gospođa Branka učenike je upoznala s obrtom medičarstva od izrade tijesta, modlanja i oslikavanja, a zatim su učenici ukrasili svoja licitarska srca te svoje uratke ponijeti kući. Osim licitara učenici su imali priliku vidjeti i kolekciju tradicijskih drvenih igračaka. Ovom radionicom i posjetom Mariji Bistrici učenici su upoznali važan dio kulturne baštine, nematerijalna dobra upisana na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

Nakon radionice uslijedio je kratak obilazak centra Marije Bistrice te posjet Svetištu Majke Božje Bistričke koje je nacionalno hrvatsko svetište i zaštićeno je kulturno dobro.

učiteljice: Lorena Buršić-Lukić i Danica Barišić

Advent u Varaždinu
Autor: Danica Barišić, 12. 12. 2023.

učiteljice: Lorena Buršić-Lukić i Danica Barišić