« Svibanj 2024 »

Uzvratni susret u Bjelovaru
Autor: Mateja Ištok, 10. 6. 2023.

Međunarodni projekt „Materinski jezik nas veže i spaja“ kulminirao je uzvratnim posjetom učenika iz Stuttgarta Bjelovaru i I. osnovnoj školi. U sklopu navedenog projekta, čiji je cilj povezivanje i jačanje veza s Hrvatima u inozemstvu, šestero je učenika sa svojim učiteljem Marijem Šarićem te gospođom Mirijanom Musa (članicom Hrvatskog prosvjetnog društva) od 27. do 31. svibnja boravilo u Bjelovaru.

Učenici su, putujući vlakom, u Zagreb stigli 27. svibnja. Dočekale su ih učiteljica Glazbene kulture Danica Barišić i učiteljica Hrvatskoga jezika Mateja Ištok. Uslijedila je edukativna šetnja Zagrebom i njegovim najpoznatijim lokacijama: Tomislavov trg, Zrinjevac, Trg bana Josipa Jelačića, vožnja uspinjačom (najkraćom na svijetu!) do Gornjega grada, kula Lotrščak, Markov trg, Tkalčićeva ulica, katedrala, Kamenita vrata, Manduševac. Tijekom obilaska, gosti su čuli zanimljive zagrebačke legende, povijesne podatke, ali i napravili nezaboravne fotografije za uspomenu. Zasluženi ručak u Pivnici Medvedgrad svima je dobrodošao. Na putovanju prema Bjelovaru, učenici su malo odmorili, a pred školom su ih dočekali njihovi domaćini – roditelji i učenici kod kojih su smješteni. Sreći, osmijesima i veselju zbog ponovnog susreta nije bilo kraja.

Nedjelja je bila rezervirana za obiteljske izlete i odmor pa su učenici posjetili Daruvar, Đurđevac, Muzej iluzija u Zagrebu, zabavni centar Amazinga, escape room te su svoj dan ispunili zabavom i druženjem.

U ponedjeljak, 29. svibnja, učenici su pohađali nastavu u I. osnovnoj školi. Bili su dijelom 8. c razreda te su imali priliku sudjelovati na satima Povijesti, Glazbene kulture, Matematike i Biologije. Na satu Glazbene kulture učili su o nadolazećem Danu državnosti. Osim zabavnog kviza, bilo je i pjesme. Učenici su snimili video pjevajući pjesmu Marijana Bana, „Mojoj lijepoj zemlji Hrvatskoj“. Nakon nastave, šetnja gradom svima je bila ugodna. Uslijedio je posjet bjelovarskom Alfa radiju na kojem su učenici imali priliku upoznati se s voditeljima, novinarima i naučiti kako se snima i montira radio emisija. Okušali su se i u ulozi spikera snimajući i montirajući svoj glas. Osim toga, na radiju su snimili i video kao završnu projektnu aktivnost. Povratak u školu na zajednički ručak bio je izvrsna prilika za podjelu zahvalnica i suvenira učenicima. Večer su učenici proveli kuglajući.

Utorak je bio rezerviran za cjelodnevno zajedničko druženje učenika, roditelja i učitelja na imanju obitelji Rajič u Žabjaku. Dobre hrane i dobroga društva nije nedostajalo! Učenici su, boraveći na svježem zraku, igrali košarku, nogomet i badminton, a roditelji i učitelji su razmijenili dojmove o projektu. Zaključak je bio jednoglasan: projekt je vrlo zanimljiv i uspješan te takvih aktivnosti treba biti što više.

U srijedu, 31. svibnja, učenici su se okupili u 4:30 pred školom. Pozdravili su se s domaćinima i krenuli prema Zagrebu gdje su imali vlak za Stuttgart.

„Sve što je lijepo, kratko traje!” bila bi izreka koja ponajbolje opisuje uzvratni susret u Bjelovaru. Puni dojmova, lijepih uspomena i novih iskustava priveli smo kraju sve projektne aktivnosti. Prijateljstva i druženja dobit će svoj nastavak u nekim od već dogovorenih privatnih susreta, a sklopljena prijateljstva ostaju zauvijek.

Uzvratni susret u Bjelovaru
Autor: Mateja Ištok, 10. 6. 2023.