« Svibanj 2024 »

Dan i noć na PMF-u
Autor: Maja Puc, 9. 5. 2023.

Nakon trogodišnje pauze, učenici naše škole su u petak 5. svibnja 2023. u sklopu terenske nastave opet posjetili znanstveno – popularnu manifestaciju Dan i noć na PMF-u.

Dan i noć na PMF-u jedan je od najvećih događaja popularizacije znanosti u Hrvatskoj, a prema broju sudionika i najveća manifestacija koju organizira jedan Fakultet na području Republike Hrvatske. Nastao je 2016. povezivanjem cjelina koje su se samostalno i tradicionalno održavale na svih sedam odsjeka PMF-a: Noć biologije, Fizika danas, Geofizika uživo, Otvoreni dan geografije, Otvoreni dan geologije, Otvoreni dan kemije i Otvoreni dan matematike.

Glavni cilj manifestacije Dan i noć na PMF-u je promicanje prirodoslovlja, matematike i računarstva (tzv. STEM područja) najširoj javnosti, posebice djeci predškolskog uzrasta te učenicima osnovnih i srednjih škola kako bi se potaknuo što veći broj učenika za odabir studija i karijere u ovim područjima djelatnosti.

Ove godine Dan i noć na PMF-u je slavio 7. rođendan, a ovogodišnja tema je bila Mreža i umreživanje kojoj su bile posvećene brojne radionice i predavanja uživo, ali i online.

Naši učenici su posjetili brojne laboratorije na Kemijskom i Biološkom odsjeku te sudjelovali u zanimljivim i pristupačnim radionicama, predavanjima, zaigrali pokoju edukativnu igru te osvojili nagrade.

Šetnjom kroz laboratorije Kemijskog odsjeka učenici su doživjeli sve grane kemije kroz pokuse i demonstracije. Studenti su pripremili jedinstven i atraktivan put kemije koji posjetitelje vodi kroz značajne kemijske pokuse: od kiselina i baza, preko kompliciranih redoksa, mnogo boja, tekućih metala pa do proteina i DNA.

Učenici su sudjelovali u eksperimentalnom radu u kojem je ljudsko tijelo bilo baterija te su pokusom dokazali da se držeći za ruke volti množe. Također su gledali može li njihov nos razlikovati lijevu od desne strane. Promatrali su što je fast food na biokemijski način, a „pecali“ su i DNA molekule. Promatrali su kako koji metal boji plamen te zašto neke tvari svijetle u mraku. Izrađivali su šećernu dugu na temelju otopina različitih gustoća.

Na radionici iz geografije su pomoću geografskog informacijskog sustava izradili svoju kartu biciklističkih staza u Alpama.

Na biološkom odsjeku su učenici poslušali kratko predavanje Priče o kornjačama i njihovim mikrobnim prijateljima iz kojeg su doznali o kornjačama u Jadranskom moru i kako na svojem oklopu nose poseban svijet mikroorganizama.

Na radionici „Pronađi me!“, poviknula je zloćudna stanica tumora učenici su naučili metodu mapiranja tumorskih stanica, a na radionici DNA kod kuće i u laboratoriju naučili su metodu odvajanja segmenata DNA elektroforezom i okušali se u korištenju laboratorijskog pribora i opreme.

Studenti biološkog odsjeka su upoznali naše učenike s izradom bakterijskih kultura te im pokazali na primjerima bakterijskih kultura gdje ima više bakterija – na mobitelu, zahodskoj školjci ili tipki na automatu za kavu.

Tijekom posjeta PMF-u naši su učenici uživali u čarima znanosti te ponijeli svojim kućama nezaboravne dojmove i iskustva.

Učiteljice: Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc

#MijenjamoDrustvoZnanjem

Dan i noć na PMF-u
Autor: Maja Puc, 9. 5. 2023.

Učiteljice: Klaudija Aušperger, Ivana Banjeglav i Maja Puc

#MijenjamoDrustvoZnanjem