« Svibanj 2024 »

Festival znanosti u I. osnovnoj školi
Autor: Maja Puc, 4. 5. 2023.

Od 2003. godine se u gradovima diljem Hrvatske kontinuirano održava Festival znanosti, manifestacija kojoj je cilj približiti znanost javnosti kroz informiranje o aktivnostima i rezultatima na području znanosti i motivirati mlade ljude za istraživanje i stjecanje novih znanja. Tema ovogodišnjeg Festivala znanosti koji se od 24. do 29. 2023. godine održao u 38 gradova diljem Hrvatske je bila PRIRODA I DRUŠTVO.

I ove godine je Bjelovar sudjelovao u ovoj manifestaciji znanstvenim radionicama iz područja biologije, kemije i matematike. Radionice su održavane u prostorijama Dječjeg vrtića Bjelovar i I. osnovne škole Bjelovar u kojima su sudjelovali osim djece iz Dječjeg vrtića Bjelovar i učenici naše škole.

Radionice su vodile učiteljice kemije Klaudija Aušperger i Elizabeta Rajič, učiteljice matematike Jela Galunić i Mateja Barusić Rep te učiteljica biologije Maja Puc.

Djeca dječjeg vrtića su sudjelovala u kemijskoj radionici Čarobno mlijeko gdje su mogla uočiti kako se „slične” molekule vole držati zajedno te kako ih se može razdvojiti.

U matematičkim radionicama Mjerimo ljudsko tijelo su razvijali tehniku mjerenja svoje ruke i stopala i uspoređivali međusobno svoje mjere.

Na radionici biologije Dodirni me, pomiriši me, okusi me upoznali su se sa osjetilima vida, sluha, okusa i njuha te otkrili kako im ona pomažu u životu.

Učiteljice Jela Galunić i Mateja Barusić Rep su za učenike šestih razreda te skupinu darovitih učenika trećih i četvrtih razreda naše škole pripremile radionice iz matematike Ljudsko tijelo i matematika i Kako prepoznati Fibbonacijev niz u prirodi. Na radionicama su učenici povezali proporcije ljudskog tijela istaknute na djelu Leonarda da Vincija Vitruvijev čovjek sa svojim mjerama tijela. Učenici su razvijali preciznost u mjerenju, vještine računanja te odgovorili na pitanja: Je li zaista duljina podlaktice jednaka duljini stopala, a visina tijela rasponu ruku te čini li udaljenost od brade do nosa trećinu duljine lica.

Učenici su pravilo niza Fibonaccijevih brojeva primijenili na primjerima iz prirode, uočili su da mogu uočiti niz Fibonaccijevih brojeva (Fibonaccijevu spiralu) u rastu biljaka, građi životinja, dijelovima tijela i prirodnim promjenama.

Učiteljica Maja Puc je održala radionicu Forenzičari za učenike sedmih i osmih razreda u kojoj su se učenici upoznali s nekim od metoda forenzike. Učenici su izolirali svoju DNA, otkrili kako prepoznati mrlju od krvi, kako napisati nevidljivu poruku te kako se razlikujemo po otiscima prstiju.

Na radionici iz kemije Ugasi me! Zar ne vidiš da gorim? učiteljica Klaudija Aušperger je podučila učenike sedmih razreda na koji način treba gasiti različite vrste požara te su učenici izradili svoj aparat za gašenje požara koristeći se znanjem iz kemije.

Na radionici Šareni kupus/cvijeće učiteljica kemije Elizabeta Rajič je pokazala učenicima sedmih razreda kako kapilarne sile pokreću vodu u stabljici biljke.

Sve održane radionice su u skladu s ovogodišnjom temom povezale pojave u prirodi sa životnim iskustvom sudionika radionica, odnosno društva.

S veseljem možemo zaključiti da je interes za Festival znanosti svake godine sve veći što je samo dodatna motivacija nama učiteljima za organizaciju novih aktivnosti za sljedeći Festival znanosti.

Vidimo se nagodinu!

Festival znanosti u I. osnovnoj školi
Autor: Maja Puc, 4. 5. 2023.

Vidimo se nagodinu!