« Svibanj 2024 »

Proljeće, ali Novigradsko!
Autor: Mateja Ištok, 17. 4. 2023.

Učenica Luna Bunčić i ove je godine sudjelovala u Školi stvaralaštva Novigradsko proljeće. Cilj te škole usavršavanje je učenika i njihovih učitelja u talentima uz pomoć profesionalca iz pojedinog područja.

Svoja znanja, iskustva te doživljaje odlučila je podijeliti sa svima:

Nema dokaza da je svemir doista beskonačan, ali zato znam da neka prijateljstva jesu. Ona traju, postoje i dok ih hranimo uspomenama šire se i rastu, postaju beskonačna. Dakle, kako spojiti umjetnost, kreativnost, znatiželju, profesore, studente, djecu i umjetnike u jedno? Odgovor je Škola stvaralaštva Novigradsko proljeće!

Uzbuđenje i veselje učiteljice Renate Novalić i mene ni kiša prvog dana nije mogla pokvariti. Nakon dolaska u predivan hotel Laguna u Novigradu te upoznavanja hotela, učitelja i ostalih sudionika uslijedila je ukusna večera (red za krokete bio je najduži). Zatim je na red došlo svečano otvorenje Škole u Centru za manifestaciju i kulturu. Nakon kraćih učeničkih izvedbi i pjevanja službene himne Novigradskoga proljeća, upoznali smo se s voditeljima radionica.

Svaki dan smo se nakon doručka i tjelovježbe podijelili po radionicama. Moja radionica je bila SCENSKA. Na toj smo radionici imali glasovne vježbe i uvježbavali smo glumu. Bilo nas je petnaesta, a s nama su bile i tri hospitantice. Tijekom tjedan dana svaki smo dan dobili drugi zadatak. Jedan dan radili smo spot za pjesmu, drugi smo glumili televizijske programe, a ostale dane pripremali smo se za završni nastup. Svaki dan u 20:00h imali smo večernje programe. Kako je tema bila svemir, na tu smo temu imali predavanje učitelja i astronoma Korada Korlevića. Imali smo i kviz znanja, lov na blago, Supertalent… U večernjem programu Supertalent nastupala sam s prijateljicom Martom. U pola sata smo smislile plesnu koreografiju i osvojile Svemirsku nagradu (kivi zamotan u aluminijskoj foliji). Za vrijeme rada u radionicama uvijek smo imali goste drugih radionica. Radijska, novinarska te fotografska radionica su najčešće dolazile. Nakon završne svemirske predstave gdje sam nastupala sa svojom grupom i gdje je publika na kreativan način upoznala svemir, došao je i zadnji dan.

Veseli, umorni od ljepote, sretni i tužni u isto vrijeme. Rastanci neopisivo bole. Najljepši dio dana je zapravo bila večer kada su se sve kreativne duše okupile, svirale, pjevale i plesale. Ti trenutci kruna su ovog putovanja. Mladi željni uspjeha, koji vole umjetnost, koji vole stvarati, koji svijet gledaju očima kojim gledam i ja. Tamo gdje se svi smiju, gdje su svi sretni, gdje je sve šareno, gdje se broje zvijezde, gdje se duboko u noć pjeva. Tamo gdje je svemir beskonačan.

I za kraj želim zahvaliti predivnoj učiteljici Renati koja je cijelo putovanje bila moja podrška, razrednici Mateji Ištok koja me prijavila te školi koja mi je ovo sve omogućila.

Proljeće, ali Novigradsko!
Autor: Mateja Ištok, 17. 4. 2023.

Svoja znanja, iskustva te doživljaje odlučila je podijeliti sa svima: