« Svibanj 2024 »

Putujuća izložba Hrvatska pisana baština u nastavi Hrvatskoga jezika i Povijesti od srednjeg vijeka do 19. stoljeća
Autor: Martina Supančić, 21. 3. 2023.

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se svake godine od 11. do 17. ožujka u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika izdanu 1967. godine.
Tim povodom od 17. ožujka 2023. u školskom holu postavljena je putujuća izložba Hrvatska pisana baština u nastavi Hrvatskoga jezika i Povijesti od srednjeg vijeka do 19. stoljeća u organizaciji Nacionalne i sveučilišne knjižnice iz Zagreba.
Izložba predstavlja djela hrvatske pisane baštine koja se obrađuju u nastavnom programu povijesti i hrvatskoga jezika u osnovnim i srednjim školama.
Koncipirana je kao putovanje kroz književnopovijesna razdoblja i sastoji se od 17 izložbenih panoa koji nude osnovne informacije o hrvatskoj pisanoj baštini u pojedinom književnopovijesnom razdoblju te izabranim djelima iz fonda Zbirke rukopisa i starih knjiga Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Zaseban dio izložbe posvećen je povijesti hrvatskoga jezikoslovlja.
Kao potpora nastavnom programu izrađena je i opširnija virtualna izložba Povijest hrvatskoga jezika: izbor djela od 13. do 19. stoljeća, a digitalizirana djela dostupna su i na portalu Digitalne zbirke Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Učenici predmetne nastave iz MŠ te PŠ Ciglena posjetit će izložbu sa svojim učiteljicama hrvatskoga jezika i proučiti izložbene panoe koji će im pomoći u njihovom istraživačkom radu. Na satovima Hrvatskoga jezika održat će se radionice i kvizovi znanja iz različitih
područja hrvatskoga jezika.
Učenici 7. Ciglena su prvi posjetili izložbu, proučili svaki izloženi pano te vrijedno odgovarali na pitanja o povijesti hrvatskoga jezika. Aktivnim sudjelovanjem primjenjivali su već stečena znanja, ali i stekli nova znanja. Nakon povratka u razred, učenici su odigrali i kviz znanja.
Svoja zapažanja prikazali su na plakatima koji su izloženi na panou u PŠ Ciglena.
Svrha obilježavanja Dana hrvatskoga jezika u školi jest osvijestiti učenike o očuvanju hrvatskog jezika, svih njegovih narječja i dijalekata, ali i upoznati ih s hrvatskom jezičnom poviješću i bogatom jezičnom baštinom.
Sanela Derges, dipl.uč.

Autor: Martina Supančić, 21. 3. 2023.

Zaseban dio izložbe posvećen je povijesti hrvatskoga jezikoslovlja.
područja hrvatskoga jezika.
Sanela Derges, dipl.uč.