« Svibanj 2024 »

Projektno putovanje u Stuttgart – uspomene za cijeli život
Autor: Martina Supančić, 16. 2. 2023.

Međunarodni projekt Materinski jezik nas veže i spaja u suradnji Hrvatske nastave u inozemstvu, Koordinacija Stuttgart i I. osnovne škole Bjelovar napokon je i „oživio”.
Šest je učenika 8. c razreda (Luna Bunčić, Marko Kozić, Iva Lijović, Karlo Rajič, Vita Šafranko i Jona Šiprak) u pratnji ravnateljice Martine Supančić, učiteljice Glazbene kulture Danice Barišić i razrednice te učiteljice Hrvatskoga jezika Mateje Ištok od 10. do 14. veljače 2023. otišlo u planirali posjet učenicima i učiteljima u Stuttgartu i okolnim mjestima.
Putovanje je počelo 9. veljače 2023. godine u večernjim satima. Nakon sastanka ispred škole, uputili smo se prema Glavnom željezničkom kolodvoru u Zagrebu gdje smo u 19:38 krenuli prema Stuttgartu.
Uz puno razgovora, smijeha, ali i nešto spavanja, stigli smo u 8:37 na odredište. Naši domaćini, učitelj Mario Šarić i gospođa Mirijana Musa (majka jednog učenika i članica Hrvatskog pedagoškog društva u Stuttgartu), srdačno su nas dočekali te smo s gđom Musom otišli na pravi „švapski” doručak. Stol je bio prepun tipičnih njemačkih namirnica i pića u kojima smo uživali.
Uslijedio je obilazak gradskih znamenitosti te odlazak u Centar hrvatske nastave u Stuttgartu gdje smo se upoznali s učenicima domaćinima i njihovim roditeljima. Nakon kratkog razgovora, druženje se nastavilo u obiteljima te je poslijepodne bilo vrijeme za slobodne aktivnosti.
Učiteljice su bile pozvane na izložbu u 18 sati u Generalnom konzulatu Republike Hrvatske u Stuttgartu. Izložba Riznica Jadrana prikazala je likovne radove učenika koji pohađaju nastavu Hrvatskoga jezika. Susret s hrvatskom konzulicom, razgovor s pripadnicima hrvatske manjine u Stuttgartu te razgledavanje radova učinili su večer još posebnijom. Svoj doprinos izložbi dala je i naša škola poklonivši Konzulatu dječji crtež prikaza Bjelovara.
Subotnje dopodne proveli smo u veličanstvenom Mercedesovu muzeju. Učenici su u pratnji roditelja domaćina te hrvatskih i njemačkih učitelja razgledavali sve vrste vozila i prijevoza prateći povijesni razvoj poznate automobilske marke.
Slijedio je zajednički ručak u Centru koji su pripremili učitelji domaćini. Uz smijeh, društvene igre, gitaru i pjesmu druženje je trajalo do kasnih poslijepodnevnih sati. Učitelj Mario te koordinatorica Marija Borović uručili su učenicima i učiteljicama iz Hrvatske poklone i zahvalnice.
Nedjelja je bila rezervirana za odmor te zajedničke aktivnosti u obiteljima domaćina. Učenici su išli u muzeje, crkve, restorane te se zabavljali uz društvene igre i filmove. Učiteljice su vrijeme posvetile obilasku povijesne četvrti Bad Cannstatt te šetnji uz rijeku Neckar.
U ponedjeljak, 13. veljače 2023., učenici su sudjelovali na njemačkoj nastavi. Imali su priliku usporediti njemački i hrvatski sustav školovanja uživo. Ostali su iznenađeni vremenom koje učenici provedu u školi te obavezama koje imaju. Zaključili su da hrvatski učenici imaju bolje ponašanje na nastavi te da im je ipak ljepše na nastavi u I. osnovnoj školi.
Poslijepodne su se učenici pakirali, kupovali suvenire za povratak kući te se družili sa svojim novostečenim prijateljima i obiteljima. Učiteljice su prijepodne iskoristile za obilazak muzeja te stručno usavršavanje. Tijekom poslijepodneva sudjelovale su na nastavi učitelja M. Šarića u obližnjem gradiću Winnendenu. Upoznale su se s učenicima koji pohađaju izbornu nastavu Hrvatskoga jezika te su dva školska sata promatrale njihov rad i komunikaciju.
Dan povratka kući bio je utorak. Učitelj Mario te ostali roditelji domaćini dopratili su naše učenike na kolodvor. Uslijedilo je cjelodnevno putovanje prema Bjelovaru u kojem smo izmjenjivali dojmove, gledali fotografije te željno iščekivali dolazak kući kako bismo sve viđeno i naučeno podijelili sa svojim bližnjima.
Izvrsna se ideja pretvorila u životnu. Ovaj je projekt rezultirao jačanjem prekogranične suradnje škola, razvijanjem inovativnih pristupa poučavanju i obrazovanju o europskim vrijednostima te suradnje s učenicima pripadnicima hrvatske manjine u inozemstvu.
Zahvaljujemo našim domaćinima – učiteljima, roditeljima te učenicima koji su učenike i učiteljice predivno ugostili te nam pružili nezaboravno iskustvo.

tekst: učiteljica Mateja Ištok

Projektno putovanje u Stuttgart – uspomene za cijeli život
Autor: Martina Supančić, 16. 2. 2023.

tekst: učiteljica Mateja Ištok