« Svibanj 2024 »

Literarne radionice za naše talentirane učenike
Autor: Sanja Sabljak, 20. 12. 2022.

U prvoj polovici prosinca u našoj je školskoj knjižnici održana deseterosatna radionica stvaranja lirskih pejzažnih pjesama. Radionicu je održao član Društva hrvatskih književnika i autor dviju uspješnih zbirki pjesama Slađan Lipovec. Tako se i naša, I. osnovna škola, pridružila njegovom projektu „ReKreirajmo SvijeT poezijom“, kojim nastoji učenicima kod kojih je primijećen interes, ali i talent za poetsko izražavanje pružiti stvaralačko iskustvo. Produbljujući sadržaje koje su već obrađivali na satovima Hrvatskoga jezika, učenici su proučavajući veći broj pejzažnih pjesama učili kako  što uspješnije sročiti svoju.

Dovršene pjesničke ostvaraje međusobno su čitali i analizirali, a cijeli je projekt završen 14. prosinca  susretom na Dječjem odjelu Narodne knjižnice Petar Preradović. Na programu koji je vodio pjesnik Lipovec, naši su se učenici susreli sa svojim kolegama iz II. osnovne škole te su jedni drugima pročitali novonastale pjesme. Na susretu su se mogle čuti optimistične poruke o uspješnom poticanju učenika na bavljenje književnošću u suvremenom digitalnom dobu.

Učenici su se veoma pozitivno izrazili o doživljenom iskustvu, a još je veće zadovoljstvo njihovim radom izrazio pjesnik Lipovec.

U I. osnovnoj školi provođenje literarne radionice organizirala je učiteljica Sanja Sabljak, uz potporu učiteljica Jasne Kalem, Mateje Ištok, Mirjane Ištef i knjižničarke Danice Popilovski Topalović.

Literarne radionice za naše talentirane učenike
Autor: Sanja Sabljak, 20. 12. 2022.