« Svibanj 2024 »

Mindfulness u školi
Autor: Martina Supančić, 18. 10. 2022.

U sklopu Volonterskog kluba naše škole 12. listopada 2022. godine održana je prva radionica „Mozak – um koji luta“ u kojoj su sudjelovali daroviti učenici 4. razreda. Tom su prilikom sa školskom psihologinjom Mirelom Ileković učili o karakteristikama ljudskog mozga te uvježbavali tehniku „mindfulnessa“. Mindfulness znači usmjeriti svoju pažnju prema nečemu i primjećivati sve što se događa upravo sada, iz trenutka u trenutak. Tako su učenici na ovoj radionici kroz različite aktivnosti usmjeravali pažnju prema okolini koristeći svako od 5 osjetila : vid, sluh, dodir, miris i okus. Vježbe su im bile vrlo zanimljive, a iskustvo vježbanja opuštajuće, novo i drugačije. Zaključili su da su na ovaj način kroz svaku vježbu uočili u svojoj okolini nešto što u svakodnevnici ne zamjećuju.

Kada svu svoju pažnju usmjerimo na nešto, tada detaljnije, jasnije, punije primjećujemo trenutno iskustvo -  bilo okoline (stvari koje vidimo, čujemo, dodirujemo, mirišimo i možemo okusiti) ili naših misli, osjećaja i senzacija u tijelu.  Mindfulness uključuje znatiželju prema onom što se događa upravo sada, kao i otvorenost i prihvaćanje trenutnog iskustva , bilo ono ugodno ili neugodno. To je suprotno od stanja kad radimo više stvari odjednom i to automatski, kao da smo na autopilotu – naše tijelo radi jednu radnju, a naš    um je negdje drugdje te ili misli o prošlosti ili brine o budućnosti. Kao što oblikujemo naše mišiće tijela kada idemo u teretanu ili na sport, tako možemo oblikovati i usmjerenu pažnju redovnom primjenom vježbi mindfulnessa.

Mindfulness nam pomaže da se bolje usmjerimo na stvari, zadatke i aktivnosti, da jasnije mislimo, da se opustimo, da smanjimo stres i poboljšamo spavanje. Omogućuje nam da budemo kreativniji i učinkovitiji. Mindfulness pomaže da budemo potpuno svjesni sadašnjeg trenutka i iskustva te donesemo bolje odluke tako da na situacije odgovaramo svjesno, umjesto da reagiramo automatski prema starim navikama. Na sljedećoj radionici učenici će proširiti svoje spoznaje o primjeni mindfulnessa kroz primjećivanje svojih unutarnjih stanja – misli, osjećaja i tjelesnih senzacija.

Aktivnost je je povezana s Erasmus+ projektom „Our Rule - Healthier & Greener School".

Psihologinja Mirela Ileković

Mindfulness u školi
Autor: Martina Supančić, 18. 10. 2022.

Psihologinja Mirela Ileković