« Svibanj 2024 »

Učenici naše škole sudjelovali na DOKUart-ovim projekcijama za osnovnoškolce
Autor: Martina Supančić, 6. 10. 2022.

Festival dokumentarnog filma, popularni DOKUart, koji se ove godine 17. put održava u našemu gradu, osim redovnih večernjih programa za odrasle, nudi i program dokumentarnih filmova za učenike viših razreda osnovne škole. Tijekom 3. školskog sata učenici koji imaju Hrvatski jezik 4. su listopada 2022. u bjelovarskom KMC-u pogledali navedeni program.

Nakon što posljednje dvije godine nisu mogli sudjelovati na DOKUart-ovim projekcijama filmova za djecu, učenici su pogledali više kraćih filmova čiji su autori njihovi vršnjaci, članovi filmskih družina hrvatskih osnovnih škola. Osim što su mogli utvrditi znanje o obilježjima dokumentarnog, ali  i animiranog filma, učenici su mogli uočiti kako dokumentarni film nastoji zabilježiti dijelove života iz djeci zanimljivih osoba koje pronalaze u svom okruženju. Tako su vidjeli film o dječaku koji ima „staklene kosti“ i otkriti kako se nositi s ozbiljnom dijagnozom, potom film o djevojčici koja je s obitelji izbjegla u našu zemlju iz ratnih stradanja u Siriji, ali i film o domaru jedne zagrebačke osnovne škole koji je u školskom prostoru udomio mačku.

Učiteljice su bile vrlo zadovoljne što su učenici svaki film koji su vidjeli nagradili spontanim pljeskom. Taj nam pljesak govori o njihovom oduševljenju festivalskim programom i o  prepoznavanju truda uloženog u izradu filma. Takva reakcija također daje nadu da ovakvim posjetama odgajamo buduću filmsku publiku.

Zahvaljujemo organizatorima DOKUart-a na ovom zanimljivom programu kojim nam pomažu  našim učenicima sadržaje medijske kulture prenositi na zanimljiv i aktualan način.

Učiteljice Hrvatskoga jezika: Sanela Derges, Mateja Ištok, Jasna Kalem i Sanja Sabljak

Učenici naše škole sudjelovali na DOKUart-ovim projekcijama za osnovnoškolce
Autor: Martina Supančić, 6. 10. 2022.