« Svibanj 2024 »

Putevima Istre – maturalno putovanje osmaša
Autor: Mateja Ištok, 14. 9. 2022.

Prvi dani nove školske godine osmašima su započeli vrlo zanimljivo. Ukupno njih 86, u pratnji petero učitelja (Helena Gustović Ljubić, Jelena Halgaš, Mateja Ištok, Kornelija Pinter, Tomislav Potak), bili su na višednevnom putovanju Istrom. Učenici su od 9. do 12. rujna obišli Hum, Motovun, Nacionalni park „Brijuni”, Pulu i Rovinj, a bili su smješteni u odmaralištu Duga Uvala.

Ranojutarnji polazak na putovanje, 9. rujna, obilježila je pjesma i veselje. Nakon dva stajanja i nekoliko sati vožnje, prvo je odredište bio najmanji grad na svijetu – Hum. Učenici su uz stručno vodstvo obišli grad koji ima svega 28 stanovnika. Nakon kraće vožnje, stigli su u Motovun koji je svojim posebnim položajem i izgledom jedan od najbolje očuvanih srednjovjekovnih istarskih gradova. Po dolasku u odmaralište slijedilo je kupanje u hotelskom bazenu i večera. Nakon večere, glazba i ples te druženje po sobama.

U subotu, 10. rujna, uslijedio je, prema većini, najljepši dio putovanja – posjet Nacionalnom parku „Brijuni”. Vožnja brodom bila je nezaboravno iskustvo, a sami Brijuni zaustavili su dah svima nama. Muzej, obilazak otoka turističkim vlakom i pješice te posjet Safari parku očarali su učenike. Vidjeli su mnoge biljne i životinjske vrste, a najviše su ih se dojmila dva zaštitna simbola Brijuna – papagaj Koki i slonica Lanka. Cijelo poslijepodne bilo je rezervirano za more i morske aktivnosti.

Nakon slobodnog nedjeljnog prijepodneva za kupanje i ručka, krenuli smo u obilazak Pule i pulskog Aquariuma. Tamo su učenici mogli vidjeti stotine vrsta riba iz morskih i slatkih voda koje žive u Jadranskom moru, ali i ostalim dijelovima svijeta. Obilazak Pule započeo je posjetom pulskoj Areni, a nastavio se razgledavanjem ostalih gradskih znamenitosti.

Ponedjeljak je brzo prošao jer nas je čekalo spremanje, pakiranje i obilazak Rovinja. Po dolasku, uputili smo se do Crkve svete Eufemije odakle se pruža najljepši pogled na rovinjski arhipelag. Slijedilo je slobodno vrijeme za šetnju i kupnju suvenira te polazak prema Bjelovaru.

Stigli smo sretni, zadovoljni i prepuni dojmova te uspomena. S obzirom na to da skoro dvije godine nismo išli na izlete, ovo je bilo nezaboravno iskustvo. Osim novih gradova koje smo posjetili i novih znanja te iskustava, stekli smo i nove prijatelje te učvrstili stara prijateljstva.

Učiteljica Mateja Ištok

Putevima Istre – maturalno putovanje osmaša
Autor: Mateja Ištok, 14. 9. 2022.

Učiteljica Mateja Ištok