« Svibanj 2024 »

Drugi projektni sastanak Erasmus+ projekta Schools For Future
Autor: Martina Supančić, 21. 3. 2022.

Od 7. do 11. ožujka naša škola bila je domaćin drugog projektnog sastanka Erasmus+ KA2 projekta „Schools For Future“. Školu je posjetilo 6 učitelja i 20 učenika iz 3 partnerske zemlje - Španjolske, Njemačke i Latvije. Svrha posjeta bila je utjecati na povećanje ekološke svijesti kod učenika i prezentacija „zelenih aktivnosti“ koje se provode u našoj školi.

Prvi dan projektnog sastanka započeo je u našem glavnom gradu koji su gosti upoznali na vrlo zabavan i zanimljiv način - pomoću aplikacije Zagreb Time Travel. Ta aplikacija instalirana na tablet računala, omogućila je našim gostima obilazak znamenitosti i lokacija na kojima su ih dočekali virtualni likovi i upoznali ih s kulturnim i povijesnim značajem određene lokacije. GPS-sustav omogućio je snalaženje po gradu, a učenici i njihovi učitelji mogli su odgovarati na kviz pitanja ili napraviti selfie kao uspomenu na prvu aktivnost u Hrvatskoj. Po dolasku u Bjelovar, učenike su srdačno dočekali njihovi domaćini, a dugo očekivani susret prošao je uz puno zagrljaja i osmijeha.

Drugi dan bio je rezerviran za aktivnosti u školi i upoznavanje Bjelovara. Uz prigodnu priredbu u kojoj su sudjelovali učenici razredne i predmetne nastave naše škole, toplu dobrodošlicu našim su gostima poželjele ravnateljica Martina Supančić, te koordinatorica projekta za našu školu, Helena Gustović Ljubić. Nakon programa u školi, učenici su se uputili u Gradsku upravu gdje ih je srdačno dočekao zamjenik gradonačelnika, gospodin Igor Brajdić te uz riječi pohvale za projekt, poželio našim gostima dobrodošlicu u Bjelovar. Slijedilo je upoznavanje našeg grada, i to ponovno, na originalan i zanimljiv način – pomoću City Game-a kojeg je osmislila učiteljica Helena Gustović Ljubić. Učenici su u međunarodnim timovima rješavali zadatke i razgledavali znamenitosti Bjelovara, a skupina koja je prva završila sa svim zadacima, proglašena je pobjedničkom i nagrađena simboličnim poklonom. Nakon ukusnog ručka u školskoj kuhinji, učenici 8.r kratkom su prezentacijom predstavili Hrvatsku, a učenici 7.r prezentirali su aktivnosti kojima smo tijekom projekta „zazelenili“ našu školu. Za kraj ovog sadržajnog dana, odigrali smo Kahoot kviz o Hrvatskoj i našem projektu koji je pripremio učenik Matija Lončarević.

U srijedu su učiteljice sudionice projekta održale eko radionice za sve učenike. Radionicom Plastic is not so fantastic, učiteljica prirode i biologije Maja Puc, istaknula je štetan utjecaj plastike na okoliš te pokazala kako izraditi bioplastični privjesak. Učiteljica matematike, Jela Galunić, s učenicima je izradila „homemade“ pastu za zube u radionici: Home made, zerowaste toothpaste, a učiteljica Petra Turković s učenicima je u radionici: Protection of Mine is Fine razgovarala o zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama specifičnim za Njemačku, Španjolsku, Latviju i Hrvatsku te izradila interaktivnu kartu s osnovnim informacijama o zaštićenim i ugroženim biljkama i životinjama. Nakon ručka, učenici su sudjelovali u utrci pod nazivom Biodiversity Race tijekom koje su se upoznavali s biljkama i životinjama koje okružuju našu školu.

Sljedeći dan bio je rezerviran za odlazak u Nacionalni park - Plitvička jezera, koja su svojom ljepotom oduševile naše goste.

Posljednji dan, petak, proveden je na Izletištu - Na malenom brijegu gdje su ljubazni domaćini predstavili običaje bilogorskog kraja, učenike proveli kroz stazu začudnih bića Bilogore i okrijepili ih jelima koje su učenici sami imali prilike spravljati.

Našim gostima izuzetno se svidjela naša škola i sva mjesta koja su posjetili tijekom susreta u Hrvatskoj. Zadovoljni, puni pozitivnih dojmova i spremni za rad na projektnim aktivnostima sretno su se vratili svojim kućama, ističući kako će još dugo pamtiti ovaj projektni sastanak, boravak u Bjelovaru i druženje s vršnjacima s kojima će surađivati na ovom projektu i družiti se tijekom skorih susreta u Njemačkoj, Latviji i Španjolskoj.

Tekst: učiteljica Petra Turković

Drugi projektni sastanak Erasmus+ projekta Schools For Future
Autor: Martina Supančić, 21. 3. 2022.

Tekst: učiteljica Petra Turković