« Svibanj 2024 »

I. osnovna škola Bjelovar – domaćin Međuopćinskog LiDraNa
Autor: Martina Supančić, 20. 2. 2022.

U našoj je školi 16. veljače održana međuopćinska razina smotre učeničkog literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva. U ova pandemijska vremena, kada se zbog epidemioloških mjera ne smiju miješati učenici različite životne dobi, organizirali smo smotru putem video poziva. Tako su se na video vezi našli učenici i mentori iz četiriju bjelovarskih (I., II., III. i IV. OŠ) i pet škola okolnih općina (OŠ Mirka Pereša Kapela, OŠ Veliko Trojstvo, OŠ Rovišće, OŠ Velika Pisanica i OŠ Ivana viteza Trnskog Nova Rača). Ukupno je sudjelovalo 65 učenika i 25 mentora, a radove je procjenjivalo 9 članova Prosudbenih povjerenstava.

U području literarnog stvaralaštva zaprimljen je 31 rad, a Povjerenstvo u sastavu: Dubravka Veseli, Branka Mikačević i Ines Vidović odabralo je za Županijsku razinu njih osam. Učenici, autori ponajboljih literarnih uradaka dolaze iz II., III. i Osnovne škole Velika Pisanica.

Povjerenstvo za novinarsko stvaralaštvo u sastavu: Slavica Trgovac Martan, Suzana Balen i Ivana Vrhovnik među 14 pristiglih, biralo je 6 najboljih novinarskih radova. Njihovi su autori iz I., II. i III. osnovne škole Bjelovar.

Spomenuti članovi prosudbenih povjerenstava obratili su se na prigodnim online okruglim stolovima učenicima i njihovim mentorima, koji su kraj računala u svojim matičnim školama pratili ovogodišnji LiDraNo. Mogle su se čuti brojne riječi pohvale, poticaja i savjeta učenicima nadarenim i zainteresiranim za literarno i novinarsko stvaralaštvo.

U području scenskog učeničkog stvaralaštva već drugu godinu nismo mogli gledati skupne scenske nastupe učenika, već samo pojedinačne. Povjerenstvo u sastavu: Erna Rudnički, Igor Pečenjev i Matija Jakšeković iz školske je knjižnice pratilo 20 samostalnih scenskih nastupa učenika. Nakon nastupa, održan je okrugli stol na kojem je proglašeno troje najboljih. Oni dolaze iz Osnovne škole Veliko Trojstvo, Osnovne škole Rovišće i I. osnovne škole Bjelovar. Članovi ovog Povjerenstva pohvalili su izvrsnu pripremljenost sudionika i način na koji su se prilagodili nastupu pred kamerom, a toplim su ih riječima u više navrata poticali da se nastave baviti scenskom umjetnošću unatoč činjenici da „nisu prošli dalje“.

Unatoč besprijekornom funkcioniranju tehnike, svi okupljeni izražavali su nadu da je ovo zadnji LiDraNo koji provodimo online i želju za susretima uživo.

Opsežan posao pripreme Međuopćinskog LiDraNa realizirale su učiteljice Hrvatskoga jezika Mateja Ištok, Sanja Sabljak, Sanela Derges, Mirjana Ištef i Jasna Kalem uz pomoć ravnateljice škole Martine Supančić i predstavnica svake škole, sudionice LiDraNa. Logo ovogodišnjeg LiDraNa te dizajn zahvalnica i priznanja osmislila je učiteljica Informatike Kristina Milaj.

Pohvaljujemo sve učitelje koji su, unatoč teškim uvjetima rada uslijed dvosmjenskog rada škola, čestih izolacija, online nastave, nemogućnosti miješanja djece različite dobi, ustrajno radili na poticanju i formiranju naših učenika talentiranih za literarno, dramsko i scensko stvaralaštvo.

Čestitamo svima koji idu dalje (zbog propozicija Smotre ne objavljujemo njihova imena) i želimo im uspjeh na županijskoj i državnoj razini. Zahvaljujemo i članovima povjerenstava i svim sudionicima priprema za provedbu Smotre.

Ispred Školskog stručnog vijeća učitelja Hrvatskog jezika I. OŠ Bjelovar izvješće sastavila: Sanja Sabljak

I. osnovna škola Bjelovar – domaćin Međuopćinskog LiDraNa
Autor: Martina Supančić, 20. 2. 2022.