« Svibanj 2024 »

OBILJEŽAVANJE DANA SIGURNIJEG INTERNETA U PŠ CIGLENA
Autor: Martina Supančić, 15. 2. 2022.

Aktivnosti za obilježavanje Dana sigurnijeg interneta provedene su u srijedu 9. veljače 2022. u sedmom razredu PŠ Ciglena jedan nastavni sat.

Učenici su za uvodnu aktivnost istraživali ono što žele na internetu (5 min). U drugoj aktivnosti učenici su se nalazili na supritnim stranama učionice okrenuti jedni prema drugima. Na sredini učionice nalazilo se dugo ravnalo od kojeg su učenici s obje strane bili jednako udaljeni. Zatim je voditeljica radionice tj. učiteljica čitala izjave. Svaki učenik napravio bi korak naprijed ako je izjava za njega/nju istinita, a ako je izjava lažna, ostao/la bi stajati na mjestu. Izjave koje je učiteljica čitala: Poželio/la sam istražiti nešto vezano uz školu unutar 5 minuta koliko mi je dano na raspolaganje. Počeo/la sam istraživati nešto vezano uz školu. Počeo sam istraživati nešto vezano uz školu, ali sam odlutao na sadržaje koji nisuvezani za školu. Počeo sam igrati igrice. Prijavio sam se na društvenu mrežu. Otvorio sam YouTube i pregledavao nove videe koji su objavljeni. Istraživao sam o svemiru. Istraživao sam o omiljenim glumcima. Istraživao sam o životinjama. Dogodilo se da sam rekao roditeljima da idem spavati, a zapravo sam bio na internetu. Imam otvoren račun na nekoj društvenoj mreži iako to moji roditelji ne znaju. Zaporku mojeg računa na društvenoj mreži imaju neki moji prijatelji. Zaporku mojeg računa na društvenoj mreži imaju moji roditelji. Komunicirao sam s nepoznatim osobama na internetu. Provodim više od 3 sata na dan igrajući igrice na internetu. Spavam manje od 5 sati na dan. Doživio sam nasilje preko interneta. Nisam provjerio postavke privatnosti svojeg računa na društvenoj mreži kojom se koristim.

Svrha ove aktivnosti bila jest da učenici koji se nađu daleko od prvotne lokacije shvate kako nešto ne rade dobro i da se koriste lošom stranom interneta. Također su primjetili da nisu jedini kojima se to događa. Učiteljica je usmjerila učenike na razgovor o društvenim mrežama i objasnila kako su roditelji njihova najveća podrška. Stoga bi ih trebali informirati o svojim aktivnostima na društvenim mrežama, uključujući i zajedničku provjeru postavka privatnosti.

Kao posljednju aktivnost učenici su dobili ugovor pod nazivom „Moj ugovor sa samom sobom“ u kojem obećaju da vrijeme određeno za učenje i odmor (san) neće provoditi na internetu zabavljajući se.

Nakon potpisivanja ugovora učenici su uređivali plakat za Dan sigurnijeg interneta.

Učiteljica: Ana Marija Šilić

OBILJEŽAVANJE DANA SIGURNIJEG INTERNETA U PŠ CIGLENA
Autor: Martina Supančić, 15. 2. 2022.

Učiteljica: Ana Marija Šilić