« Svibanj 2024 »

Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti
Autor: Maja Puc, 14. 2. 2022.

U petak, 11. veljače 2022. obilježili smo i u našoj školi Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti prigodnom edukativnom izložbom o svjetski poznatim znanstvenicama iz područja biologije, matematike, kemije i fizike postavljenom u holu škole. Cilj obilježavanja ovog dana je promicanje ravnopravnog sudjelovanja djevojaka i žena u obrazovanju, usavršavanju i radu, promicanje razvoja njihovih karijera u znanostima te prepoznavanje postignuća žena u znanosti.

Prema posljednjim objavljenim podacima Državnog zavoda za statistiku na svim fakultetima, osim na tehničkih, većinu upisanih studenata čine žene. Primjerice na fakultetu prirodnih znanosti čak 64,1% čine žene, biomedicini i zdravstvu 74,4%, a među upisanim studentima humanističkih znanosti 70,9% su žene. Među diplomiranim magistrima znanosti, magistrima i sveučilišnim specijalizantima čak 64,7% su žene, a među doktorima znanosti 55,4% su žene.

Brojne hrvatske znanstvenice svojim djelovanjem su doprinijele razvoju znanosti i tehnologije. Jedna od njih je Zlata Bartl tzv. „teta Vegeta“, hrvatska stručnjakinja za prehrambenu tehnologiju koja je sa svojim timom osmislila začin „Vegeta“. Pod njezinim imenom djeluje i Zaklada koja ima za cilj promicanje i poticanje stvaralačkog i inovativnog znanstvenoistraživačkog rada među visokoobrazovanim mladim ljudima.

Upoznajte neke svjetski poznate znanstvenice gledajući kratki film na sljedećoj poveznici https://bit.ly/3GMPnZF, a svoje znanje o njima provjerite rješavajući online kviz na poveznici https://bit.ly/3LBjdnR.

učitelji: Klaudija Aušperger, Jela Galunić, Tomislav Potak i Maja Puc

Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti
Autor: Maja Puc, 14. 2. 2022.

učitelji: Klaudija Aušperger, Jela Galunić, Tomislav Potak i Maja Puc