« Svibanj 2024 »

Čarolija češkog Božića – Kouzlo českých Vánoc
Autor: Tatjana Landsman, 16. 12. 2017.

U petak, 8. prosinca na nastavu Češkog jezika i kulture stigla je učiteljica Nada Sviderkova jer se učitelj Luděk Korbel vratio u Republiku Češku. Na prvom satu smo na zanimljiv način učili pjesmicu – říkadlo Byl jeden domeček – Bila jedna kućica.

V pátek, 8 prosince na výuku Českého jazyka a kultury přijela paní učitelka Naďa Sviderková protože se pan učitel Luděk Korbel vrátil do České republiky. Na první hodině jsme se zajímavým způsobem učili říkadlo Byl jeden domeček.

Na drugom satu, na kojem su se učenicima trećih razreda priključili i učenici drugog razreda, zavladala je prava božićna atmosfera. Učiteljica je donijela punu torbu tradicionalnih čeških ukrasa, ali i kolačića, drvce, imelu, dio onoga što se veže uz češku božićnu tradiciju. Prvo nam je pažnju privukla medenjacima koji su nezaobilazni dio božićnog stola. Osim što su vrlo ukusni, danima prije Božića se peku i ukrašavaju, te se širi njihov miris cimeta, klinčića i ostalih začina. Mi smo se na satu okrijepili mirisnim medenjacima i čajem. Nakon toga smo krenuli upoznavati običaje koji se vežu uz Badnjak i Božić. Kod Čeha je dan obiteljskog okupljanja Badnjak, neradni je dan i obitelj ga provodi zajedno u ukrašavanju božićnog drvca i pripreme večere nakon koje dolazi Ježíšek – Isusek i donosi darove.

Na druhé hodině se žákům třetí třídy přidali i žáci druhé třídy a ovanulo nás kouzlo českých Vánoc. Paní učitelka se sebou přinesla plnou tašku tradičních českých ozdob, perníčků, stromeček, jmelí, část toho co souvisí s českými Vánocemi. Nejprvé nás zaujali perníčky, které jsou neodmyslitelnou součásti vánočního stolu. Jejich příprava a zdobení začíná několik dní před Vánocemi a lze cítít jejich vůni skořice a koření. Jsou vyborné s čajem takže jsme si i my pochutnali na čaji a perničkách, moc nám chutnalo. Poté jsme se seznamovali se zvyky. Štědrý den je v Česku důležitý den pro rodinu, toho dne jsou všichni pohromadě a společně zdobí stromeček, připravují večeři po které přichází Ježíšek a nese dárky.

Budući da ljudi prije nisu imali mobitele, televizore, računala i ostalu tehniku, Badnje veče su provodili u pokušaju tumačenja onoga što nas čeka u sljedećoj godini. Djevojke je zanimalo nazire li se neki dragi ili udaja pa su ljuštile jabuku, cilj je bio oljuštiti koru u jednom komadu te baciti preko ramena i zatim odgonetnuti koje se slovo pokazalo jer je to bio inicijal osobe koja misli na nju. Bacanje kore jabuke bilo je i nama vrlo zabavno.

Jelikož dříve lidé neměli mobily, televizi, počítače a další techniku, Štědrý večer patřil k odhadu průběhu nového roku. Děvčata loupala jablka a házela slupku, poté z ní hádala jaké je to písmeno či kdo si na ně myslí. Nám se také líbilo házet slupku a hádat, kdo si na nás myslí.

Zatim je uslijedilo puštanje čamčića od oraha. U orahovu ljusku se stavi komadić svijeće, zapali se i pusti se u zdjelu s vodom, kada svi ukućani stave svoju ljuskicu, gleda se kako će se obitelj ponašati sljedeće godine, hoće li biti zajedno ili će se netko odvojiti.

Potom jsme pouštěli ořechové lodičky. Do skořápky se dá kousek svíčky, rozžehne se a položí do mísy s vodou. Když všichni členové rodiny pustí svou lodičku, dívají se jaký je rok očekává, zda budou pohromadě nebo někdo z domu odejde.

Zatim se uplete i prst sudbine, to jest malo se voda uzburka, da se vidi kako će obitelj reagirati kad se pojave poteškoće. I mi smo pažljivo promatrali ljuskice i zaključili da i sljedeće godine ostajemo skupa.

Do toho se zamíchá i prst osudu, čili se voda zamíchá a sleduje se jak bude rodina reagovat v případě nějakých potížích. My jsme též pozorně sledovali naše lodičky a zavěr je takový, že i příštího roku budeme pospolu.

Na prepolovljenoj jabuci u kojoj nam se prikazala zvjezdica,  znači da će godina biti dobra. Sjemenke se mogu ubaciti u posudu s vodom, a svaka sjemenka predstavlja jedan mjesec i ako se potopi, znači da će 12. mjesec biti s padalinama, a ako ostane na površini, bit će suh. Prema ovoj prognozi, predstoji nam klimatski jako dobra godina. Običaja ima još puno, nismo ih mogli sve ni prikazati, ali uz pomoć učiteljice doživjeli smo mali djelić čarolije češkog Božića. Na kraju smo još i zapjevali tradicionalnu pjesmu – koledu. Sat nam je protekao jako brzo, tako da se već veselimo sljedećem susretu s učiteljicom Nadom.

Na obrázku lze vidět rozkrojené jablíčko a v něm hvězdičku, což znamená, že rok bude dobrý. Semínka lze vhodit do vody a každé semínko znázorňuje jeden měsíc, začínaje prosincem, když utone, bude pršet nebo sněžit, když zůstane na hladině, bude sucho. Podle této předpovědě, následující rok bude klimaticky příznivý. Zvyků je ještě celá řada, ale díky paní učitelce jsme zažili trochu české vánoční nálady. Na konec jsme si zazpívali koledu. Hodina rychle uplynula, takže se už těšíme na příští setkání s paní učitelkou Naďou.

I učenice 4. razreda zaviruju u budućnost.

Žákyně 4. třídy též odhadují budoucnost.

Učiteljica:

Marina Kolaček Novosel, prof.

Čarolija češkog Božića – Kouzlo českých Vánoc
Autor: Tatjana Landsman, 16. 12. 2017.

I učenice 4. razreda zaviruju u budućnost.

Žákyně 4. třídy též odhadují budoucnost.

Učiteljica:

Marina Kolaček Novosel, prof.