PROJEKTNI DAN - ŠAKA BOLI
Autor: Ivana Popilovski, 16. 3. 2011.

Projektni dan I.OŠ Bjelovar pod imenom „Šaka boli“ održan je 25.03.2011. godine. Tema projektnog dana bila je prevencija vršnjačkog nasilja, a moto „Škola bez nasilja!“.

Tema Projektnog dana odabrana je iz želje i potrebe da se zaštite djeca koja su izložena nasilnom ponašanju svojih vršnjaka, ali i da se pomogne djeci koja se nasilno ponašaju.

Glavni cilj Projektnog dana bio je promjena stavova i nivoa tolerancije za  vršnjačko nasilje, iniciranje suradnje i međusobnog poštovanja da bi se prevenirala dalja eskalacija problema nasilnog ponašanja u školi.

Zadatak radionica bio je potaknuti djecu na  razmišljanje o vršnjačkom nasilju, da ga ne doživljavaju kao normalnu i  bezopasnu pojavu, da počnu primjećivati u svojoj okolini moguće žrtve  vršnjačkog nasilja te pružiti im osnovne informacije o oblicima pomoći  koji se nude.

Rad s učenicima u svih 47 razrednih odjela provodio se je kroz tri školska sata, a nakon rada održan je Okrugli stol gdje su učitelji prezentirali rad sa učenicima.

SVI SU UČENICI NA KRAJU RADA DOBILI LETAK O PREVENCIJI VRŠNJAČKOG NASILJA, A UČENICI 7. I 8. RAZREDA I LETAK O ELEKTRONIČKOM NASILJU.

U sklopu projektnog dana I.OŠ Bjelovar  održana je tribina za učenike 7. i 8. razreda matične škole i PŠ Ciglena. Gošća  tribine bila je gospođa Suzana Ritz sa svoje dvije savjetnice, sociologinjom Stjepkom Popović  i studenticom sociologije Dianom Mudrinić, volonterkama u savjetovalištu Luka Ritz.

Tribina je započela prikazivanjem  prezentacije učenica  8.e razreda (Biance Šveda i Ines Matejak) koju su napravile posebno za taj dan i kojom su željele navesti učenike na promišljanje o nasilju. Nakon kratke prezentacije, gospođa Suzana Ritz predstavila je savjetovalište „Luka Ritz“, nakon čega su uslijedila brojna pitanja učenika o samom radu savjetovališta, o djeci  koja dolaze po pomoć i savjetovanje, o samom nasilju,  o kažnjavanju počinitelja nasilnih djela općenito, ali  i o kaznama za počinitelje nasilja nad Lukom Ritzom, koji je preminuo 2008. godine od posljedica ozljeda zadobivenih u napadu huligana.

Pitanja je bilo mnogo, a učenici su vrlo pažljivo i sa zadovoljstvom slušali svaki odgovor gošći koje su učenicima poklonile brošure o savjetovalištu, a školi knjigu "Sa srećom u džepu i osmijehom na licu" u kojoj su sabrani  radovi Luke Ritza (tekstovi, stripovi, pjesme).

Na kraju, kao svojevrstan dar za naše gošće, učenici 8.c razreda, pod vodstvom razrednice Željke Šunjić, odglumili su nekoliko situacija vezanih za vršnjačko nasilje, s ciljem da pokažu u kakvim se sve situacijama može dogoditi nasilje, dok su učenici 7.c razreda, razrednice Martine Supančić, izveli rap pjesmu o koju su toga dana napisali u samo sat vremena, a koja je oduševila sve prisutne.

Ana Zoger

Stručni suradnik defektolog

PROJEKTNI DAN - ŠAKA BOLI
Autor: Ivana Popilovski, 16. 3. 2011.

Ana Zoger

Stručni suradnik defektolog