« Svibanj 2024 »

Sudjelovanje u Global Action Days 2024.
Autor: Maja Puc, 3. 5. 2024.

Učenici 6.B razreda su zajedno sa svojom učiteljicom prirode i biologije, Majom Puc, sudjelovali u globalnoj kampanji Global Action Days, koju je pokrenula Foundation for Environmental Education (FEE), partnerska organizacija UNESCO-a. Ova inicijativa je potaknula odgojno-obrazovne institucije diljem svijeta na sudjelovanje u aktivnostima vezanim uz zaštitu okoliša i suočavanju s klimatskim promjenama.

U sklopu kampanje, učenici su proveli vrijeme u okolišu škole, promatrajući ptice, slušajući njihove zvukove te koristeći priručnike i aplikaciju Merlin Bird ID za njihovu identifikaciju. Ova aktivnost potaknula je kod učenika razvoj strpljenja, kulture ponašanja u prirodi te ih uvježbala u promatranju, slušanju i razlikovanju zvukova u prirodi. Kroz ovaj proces, stekli su znanje o najčešćim pticama u okolišu škole te o njihovom načinu života.

Učenici su također istražili status uočenih ptica na IUCN (Međunarodna udruga za očuvanje prirode i prirodnih bogatstava) Crvenom popisu ugroženih vrsta. Kroz ovaj dio istraživanja, upoznali su se s ozbiljnošću situacije u kojoj se neke vrste nalaze te uočili potrebu za očuvanjem njihovih populacija.

Učenici su raspravljali o mogućim uzrocima ugroženosti tih vrsta, kao što su gubitak staništa, onečišćenje okoliša i klimatske promjene. Nadalje, razmatrali su moguće korake koje pojedinci i zajednice mogu poduzeti kako bi se zaštitile ptice i njihova staništa. Ovakva aktivna participacija potaknula je učenike na razmišljanje o svojoj ulozi u očuvanju prirode te ih potaknula na djelovanje za bolju budućnost našeg planeta.

#MyActionsMatter

#GlobalActionDays