« Ožujak 2024 »

Rezultati projekta "Skupljajmo zajedno stare baterije"
Autor: Klaudija Aušperger, 1. 7. 2020.

Prva osnovna škola je uspješno sudjelovala u projektu „Skupljajmo zajedno stare baterije“ koji je organizirala tvrtka FRIŠ d.o.o. iz Križevaca.

Ciljevi projekta bili su:

- poticati svijest učenika o potrebi pravilnog zbrinjavanja starih baterija

- skrenuti pozornost učenicima na važnost odvajanja opasnog otpada od ostalog otpada koji nastaje u našim kućanstvima

- uočiti direktnu povezanost čovjeka i prirode te razumjeti uzročno-posljedične veze ljudskog nemara prema prirodi te mogućim posljedicama zagađenja površinskih i podzemnih zaliha vode

- poticati razvoj svijesti o potrebi očuvanja kvalitete prirodnog okoliša

- potaknuti ekološku osviještenost učenika i roditelja

- poticati ekološko djelovanje u obiteljskom domu i školi te razvijati poduzetnički duh

Projekt je bio zamišljen kao natjecanje između razrednih odjela u količini sakupljenih starih baterija. Svakog prvog u mjesecu, učiteljice Maja Puc i Klaudija Aušperger, su obišle razredne odjele i prebrojale sakupljenu količinu baterija. Akcija je tijekom mjeseca travnja bila prekinuta zbog pandemije virusom COVID 19. Do tada smo ukupno sakupili 214 kg baterija što iznosi 0,3 kg po učeniku naše škole, a 3 najuspješnija razreda su:

1.mjesto: 3. b razred i njihova učiteljica Jasenka Aušperger (sakupili su 4602 baterije)

2. mjesto: 2. b razred i njihova učiteljica Mirjana Matenda (sakupili su 2108 baterija)

3. mjesto: 6. a razred i njihov učitelj Saša Ćurčić (sakupili su 784 baterije)

Za svaki sakupljeni kilogram otpadnih baterija, tvrtka FRIŠ nas je nagradila donacijom od 4kn/kg.  Pobjednike naše škole, učenike 3.b razreda, ćemo nagraditi sladoledom. Ostatak financijskih sredstava ćemo potrošiti, kako je i planirano, u dobrotvorne svrhe kupnjom hrane za životinje koje se nalaze u azilu na području Bjelovara.

Prema objavljenim informacijama na mrežnim stranicama, pobjednici projekta na razini cijele Hrvatske su:

1.mjesto: Osnovna škola Vladimir Nazor iz Pisarovine – sakupili su 4,87 kg baterija po učeniku

2. mjesto: Područna škola Rakitovec – sakupili su 3,62 kg baterija po učeniku

3. mjesto: Područna škola Pojatno – sakupili su 2,19 kg baterija po učeniku.

Čestitamo svima na sudjelovanju i uloženom trudu jer je ukupno zbrinuto 6 tona baterija na adekvatan način!

Projekt se planira nastaviti i iduće školske godine. Nadamo se da ćemo tada biti još uspješniji jer razvijanjem ekoloških navika ostavljamo našu planetu zdravu idućim naraštajima, štitimo okoliš i naše zdravlje.

Maja Puc

Klaudija Aušperger