Radionica Croatian Makers Lige
Autor: Ivana Popilovski, 23. 3. 2016.

U utorak, 22. 3. 2016. u I. OŠ Bjelovar održana je inicijalna radionica za nastavnike i voditelje ustanova koje su prijavile svoje sudjelovanje u projektu Croatian Makers Lige. U sklopu ove robotičke lige, Institut za razvoj i inovativnost mladih  (IRIM) pripremio je robote za šezdesetak škola i Centara za rad s mladima kako bi se omogućilo široko uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu. Svi sudionici projekta dobili su na posudbu potrebne robote, koje će kasnije dobiti u trajno vlasništvo.Naša škola dobila je pet  mBot edukacijskih robota.

Platforma na kojoj se odvija liga je edukacijski robot mBot (Bluetooth verzija) koja nudi vrlo jednostavan ulazak u svijet robotike, ali omogućuje i naprednije korištenje. Natjecanje je podijeljeno u dvije kategorije: od prvog do petog te od šestog do osmog razreda te će se natjecanja odvijati mjesečno, a prve discipline bit će praćenje crte, pronalaženje izgubljenog prijatelja te izbjegavanje prepreka.

Sudjelovanjem u ligi svaka ustanova zadužuje svoje mBotove s kojim se druži kroz cijelu natjecateljsku sezonu koja traje do kraja 2016. godine. Planirano je održavanje šest kola, počevši od 15. 4., a sudjelovanje je obavezno na barem pet kola za sve prijavljene. Svi sudionici koji sudjeluju u barem pet kola na kraju natjecanja dobivaju mBotove u trajno vlasništvo, dok će podjela robota biti sredinom ožujka 2016., preuzimanjem u jednom od regionalnih centara lige.

Najuspješniji sudionici iz regija dobit će prikladne robotičke nagrade – još naprednije robote, kako bi stečena znanja mogli dići na višu razinu, a rezultati će biti dostupni na web-stranicama Lige.

Iz Instituta za razvoj i inovativnost mladih poručuju kako djeca imaju ogroman potencijal u područjima robotike i automatike te kako ih kroz ovaj program žele potaknuti da taj potencijal razvijaju od malih nogu, a u svrhu lige nabavljeno je za sada 400 mBot edukacijskih robota, šest po timu, a u idućim sezonama planiraju uključiti veći broj škola i centara uz korištenje i drugih platformi.

Uz učitelje i voditelje škola koji su sudjelovali na inicijalnoj radionici u našoj školi, svog robota sastavila je i ravnateljica škole i to ravnopravno uz kolege informatičare i učitelje tehničke kulture.

Radionica Croatian Makers Lige
Autor: Ivana Popilovski, 23. 3. 2016.