PROJEKT " Vrtim Zdravi Film"
Autor: Tatjana Landsman, 31. 10. 2015.

U sklopu projekta „ Vrtim Zdravi Film“ za učenike sedmih razreda matične škole u petak,11.12.2015. održan je četvrti modul - poboljšanje prehrambenih navika učenika.Sve module vodio je učitelj TZK Saša Ćurčić.

Više pod

U petak, 30.10.2015.godine učenicima sedmih razreda matične škole učitelj Saša Ćurčić, prof.kineziologije održao je predavanje u sklopu Nestle projekta "Vrtim Zdravi Film" . Bio je to prvi od četiri modula s temom - Osnovne postavke zdrave prehrane.

Drugi modul - Planiranje prehrane - 27.11.2015.

Treći modul - Moje tijelo i hrana - 4.12.2015.

Četvrti modul - Kako poboljšati prehrambene navike - 11.12.2015.

Projekt su podržali Ministarstvo znanosti ,obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo zdravlja i Hrvatski zavod za javno zdravstvo uz partnerstvo Hrvatskog školskog športskog saveza.

VIŠE  O PROJEKTU

"Vrtim Zdravi Film" dio je globalne Nestlé inicijative pod nazivom Nestlé Healthy Kids Global Programme, koji za cilj ima educirati učenike sedmih razreda o važnosti pravilne prehrane i važnosti bavljenja tjelesnom aktivnošću.
Na taj način  poruke dopiru do učenika u fazi u kojoj formiraju svoje stavove i ponašanja s ciljem da usvoje zdrave navike koje će biti dio njihovog načina života i u kasnijoj dobi.

Projekt se provodi već tri godine, a ove godine se uključila i naša škola.

Edukativni materijali kreirani su od strane stručnjaka nutricionizma te su usklađeni  s preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Projekt provodi Hrvatski školski sportski savez.

CILJEVI PROJEKTA:

- edukacija učenika o zdravim prehrambenim navikama
- poticanje učenika na povećanje tjelesne aktivnosti

- unaprjeđenje znanja učenika o poboljšanju kvalitete života putem prehrane i      tjelesne aktivnosti senzibilizacijom kroz sportske vrijednosti
- poticanje okoline (roditelja, učenika i učitelja) da bude spremna na prihvaćanje i   podržavanje promjena prehrambenih navika.

CILJANE SKUPINE

učenici od 13 ili 14 godina (7. razred)
učenike  se educira o zdravim prehrambenim navikama i poticati na bavljenje tjelesnim aktivnostima.
roditelji - okolina
roditelji su ti koji donose odluke o kupovini; brinu o prehrani učenika kao i o doručku učenika; obiteljsko okruženje najviše utječe na navike i ponašanje učenika
škole - okolina
škole sudjeluju u projektu na način da pružaju logističku podršku u provedbi projekta

STRUKTURA PROJEKTA

Projekt "Vrtim Zdravi Film" sastoji  se od edukacije, aktivacije i evaluacije.
Edukativni dio temelji se na posebno kreiranoj brošuri oblikovanoj u četiri modula (osnovne postavke pravilne prehrane, planiranje prehrane, moje tijelo i hrana, kako poboljšati prehrambene navike).

a) Edukacija učitelja TZK
Prije nego što započnu s edukacijom učenika, učitelji ,  prolaze kroz edukativnu radionicu koju vodi doc.dr.sc. Darija Vranešić Bender. Edukacija se održala u Zagrebu u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje.

b) Edukacija učenika
Nakon edukacije učitelj koji provodi Projekt treba održati sva četiri predavanja - modula u svim odjelima sedmih razreda .Predavanja  traju jedan školski sat.
Završne svečanosti održat će se u 4 -5 gradova (naknadno će se odrediti gradovi) te će na njoj sudjelovati svi sudionici Projekta (učenici, učitelji, roditelji), ostali učenici i učitelji škole, sportaši te predstavnici lokalnih medija.
Svi materijali potrebni za provedbu projekta (prezentacije, brošure, edukativna igra, anketni upitnici, majice) osigurani su za sve sudionike.
Aktivacija učenika postiže se na nekoliko načina. Jedan od načina je kroz aktivno sudjelovanje u edukativnoj igri, dok je drugi mogućnost natjecanja u jednoj od kategorija: najbolja škola u izradi video uratka, najbolja škola u znanju te najbolja škola u sportu.
Evaluacija se provodi prije edukacije učenika i nakon edukacije. Na prvom satu, prije početka prvog predavanja provodi se Anketni upitnik 1. Na zadnjem edukativnom predavanju, po završetku predavanja, provodi se Anketni upitnik 2.

PROJEKT " Vrtim Zdravi Film"
Autor: Tatjana Landsman, 31. 10. 2015.

Više pod

Drugi modul - Planiranje prehrane - 27.11.2015.

Treći modul - Moje tijelo i hrana - 4.12.2015.

Četvrti modul - Kako poboljšati prehrambene navike - 11.12.2015.

VIŠE  O PROJEKTU

Projekt se provodi već tri godine, a ove godine se uključila i naša škola.

CILJEVI PROJEKTA:

- edukacija učenika o zdravim prehrambenim navikama
- poticanje učenika na povećanje tjelesne aktivnosti

CILJANE SKUPINE

učenici od 13 ili 14 godina (7. razred)
roditelji - okolina
škole - okolina

STRUKTURA PROJEKTA

Projekt "Vrtim Zdravi Film" sastoji  se od edukacije, aktivacije i evaluacije.

a) Edukacija učitelja TZK

b) Edukacija učenika