« Ožujak 2024 »

Zdravstveni odgoj - Skriveni šećeri
Autor: Tatjana Landsman, 28. 5. 2015.

"Od sada samo pijemo vodu!"- zaključili su učenici 8.a razreda prilikom otkrivanja šećerne bolesti u nezdravoj prehrani učenika.

Učenici 8.a razreda naše škole na redovnom satu kemije prilikom obrade nastavnih sadržaja o ugljikohidratima uključili su  i zdravstveni  odgoj u tu priču. Naravno, riječ je o dijabetesu odnosno šećernoj bolest i  zdravoj prehrani. U periodu od 2004.-2014. godine  u Hrvatskoj  je otkriveno 1066 dijabetičara mlađih od 14.godina. Taj podatak govori nam da je potrebno neprestano  učiti i ponavljati o toj bolesti današnjice posebno kada je dokazano da su ugrožene skupine odnosno da je vrijeme pojave bolesti vrijeme puberteta ili treća godina života djeteta. Nakon naučenih nastavnih sadržaja mjerili smo šećer i provjeravali da li postoje razlike kod onih učenika koji su doručkovali i onih koji nisu. Zatim smo anketirali učenike o vrstama napitaka koje najčešće koriste u svojoj prehrani i izračunali koliko u tim napitcima ima šećera. Učenici su se iznenadili  jer o tim skrivenim šećerima nisu razmišljali. Zaključili su da će od sada piti samo vodu.

Pogledajte i vi i odlučite koje piće je najzdravije!

Učiteljica kemije:

Klaudija Aušperger

Priloženi dokumenti:
KEMIJA_-_SKRIVENI_SECERI.docx (402.47 KB)

Zdravstveni odgoj - Skriveni šećeri
Autor: Tatjana Landsman, 28. 5. 2015.

Pogledajte i vi i odlučite koje piće je najzdravije!

Učiteljica kemije:

Klaudija Aušperger