« Ožujak 2024 »

Učenici iz PŠ Klokočevac usvojili dupina Bou
Autor: Tatjana Landsman, 3. 12. 2014.

Usvojiti dupina nije uobičajena pojava.  Upravo  to su učinili učenici područne škole Klokočevac i time dobili priznanje - plaketu za usvajanje  dobrog dupina Boe koji  pliva u vodama od Lošinja do Visa.

U PŠ KLOKOČEVAC  -          USVAJANJE DUPINA

Ove smo školske godine u okviru aktivnosti predviđenih godišnjim projektom „Ekologija“ odlučili zajedno s učenicima i njihovim roditeljima usvojiti dupina. Roditelji su svojim nesebičnim novčanim donacijama školi u Klokočevcu omogućili takav oblik projekta. Učenici naše škole  moći će uz pomoć edukativnih materijala proučavati sve oblike i načine ponašanja, života, staništa, hranjenja, ugroženosti  i obiteljskih odnosa ovih predivnih životinja.

Dupina je vrlo jednostavno usvojiti.  Jednostavno je poći na web stranicu Instituta „Plavi svijet“ na kojoj se može, u obrasce predviđene za to, upisati željeni način usvajanja. Usvajanje se ostvaruje na cijelu punu godinu dana. U arhipelagu Maloga i Velog Lošinja te Murtera i Visa gdje se godinama proučava dobri dupin Jadrana, pliva naša usvojena BOA .  Boa - je ženka koju koju smo odabrali radi njezine posebnosti, a ta je, da jedina, iz nepoznatih razloga, diše na usta.  Znanstvenici je viđaju u akvatoriju otoka Visa. Zaintrigirala nas je neobičnim ponašanjem, no usprkos tome što mora izaći cijelom glavom na površinu da bi udahnula, ona je vrlo brižna majka.

Edukacija je jedna od tri glavne zadaće Plavog svijeta. Edukacijski programi razvijaju se kako bi rezultati znanstvenih istraživanja postali dostupni  široj javnosti i pridonijeli boljem shvaćanju života morskih sisavaca i morskog ekosustava općenito, a sve u cilju njegove učinkovite zaštite.

Kao poklon za usvajanje tj. donaciju za znanstveni rad dobili smo i plaketu koja stoji na našem velikom zidu područne škole tako da je svi možemo s ponosom pogledati.

Istraživački rad se sa uzrastom razredne nastave može lijepo isplanirati i ostvariti uz zavidne rezultate. Učiteljice  i učitelj su pripremili nekoliko zadataka po težini primjereno uzrastu i mogućnostima dobi učenika.

Nadamo se i dalje izvrsnoj suradnji s roditeljima da svoje ciljeve i zadaće ostvarimo u punini tako da bismo se mogli s velikim zadovoljstvom prisjetiti ovoga velikoga projekta kojeg smo si zadali.

Voditelji učitelji:  Zdravko Čuljat,

Sandra Kamber,

Sanela Klasan – Mrzlečki

Anita Unger

Tekst  napisala:  Anita Unger, dipl.uč.

Učenici iz PŠ Klokočevac usvojili dupina Bou
Autor: Tatjana Landsman, 3. 12. 2014.

U PŠ KLOKOČEVAC  -          USVAJANJE DUPINA

Voditelji učitelji:  Zdravko Čuljat,

Sandra Kamber,

Sanela Klasan – Mrzlečki

Anita Unger

Tekst  napisala:  Anita Unger, dipl.uč.