« Ožujak 2024 »

Što smo naučili o rijetkim bolestima
Autor: Tatjana Landsman, 7. 3. 2014.

Učiteljice i učenici 2.a i 2.b razreda ugostili su predsjednicu Udruge za pomoć oboljelima od fenilketonurije iz Zagreba i u okviru svojih projektnih aktivnosti "Zdravlje-prehrambene navike" naučili više o rijetkim bolestima .

U sklopu projektnog ciklusa naše škole „Učimo za život, ne za školu“  u petak, 7.3.2014. godine  ugostili  smo gospođu dr. sc. Sanju Perić, predsjednicu Udruge za pomoć oboljelima od fenilketonurije u RH. Fenilketonurija pripada skupini rijetkih bolesti,a  nastaje zbog prirođene greške u složenom metabolizmu aminokiseline fenilalanin.

Učenicima 2.a  i  2. b  razreda matične škole u sklopu njihovih razrednih projekata       „Zdravlje – prehrambene navike“ dr.Sanja Perić održala je zanimljivo predavanje o prehrani djece oboljele od te bolesti. Na taj način  učenici su više naučili o uvažavanju naših međusobnih različitosti , a time i  više naučili cijeniti svoje zdravlje i vlastitim pravilnim prehrambenim navikama nastojati ga očuvati.

Predavanje je bilo vrlo dinamično i interaktivno tim više što je predavačica donijela čitav niz zdravih prehrambenih namirnica koje djeca oboljela od fenilketonurije moraju svakodnevno koristiti u svojoj prehrani kako bi sačuvala kvalitetu života poput svojih vršnjaka.

Zahvaljujemo gđi Sanji Perić koja se dragovoljno odazvala na inicijativu učiteljice Ljiljane Dominko da svoje znanje i iskustvo o ovoj rijetkoj bolesti prenese našim učenicima. Dogovorili smo skoru daljnju suradnju.

Što smo naučili o rijetkim bolestima
Autor: Tatjana Landsman, 7. 3. 2014.