eTwinning projekt „From SIV-a to HIV-a“
Autor: Maja Puc, 3. 12. 2021.

Tradicionalno, svake školske godine u našoj školi obilježavamo Svjetski dan borbe protiv AIDS-a s ciljem informiranja, edukacije i promicanja pozitivnog i odgovornog odnosa prema zdravlju.

Ove školske godine učenice osmih razreda V. Đurin, M. Ćurić, T. Gerjević, N. Štokić, P. Nježić, P. Tomanovski, N. Pavković, I. Bodalec sudjeluju u eTwinning projektu „From SIV-a to HIV-a“, projektu kojem je cilj edukacija mladih o AIDS-u. U projekt je uključeno 12 škola s područja Republike Hrvatske, a traje od 22. studenoga do 22. prosinca 2021. godine.

Zbog činjenice da sve veći broj mladih ljudi rano stupa u spolne odnose, važno ih je educirati o uzročniku AIDS-a, virusu humane imunodeficijencije (HIV), na koje se sve načine može prenijeti te kako se od njega može zaštititi.

Tijekom projekta učenice su raznim aktivnostima korelirale s više nastavnih predmeta u redovitoj nastavi (hrvatski jezik, biologija, povijest, glazbena kultura) i međupredmetnim temama (osobni socijalni razvoj, građanski odgoj, uporaba IKT-a) te su na kreativan i inovativni način prikazale važnost odgovornog spolnog ponašanja.

Na Svjetski dan borbe protiv AIDS-a (1. prosinca 2021.) učenice su prezentirale izrađene modele virusa HIV-a, edukativne materijale vezane uz način zaraze HIV-om i promicanje odgovornog odnosa prema zdravlju na školskom panou te dijelile crvene vrpce učenicima i zaposlenicima škole potičući kod njih osjećaj empatije i solidarnosti prema zaraženim osobama.

U sklopu redovne nastave Biologije predstavljeni su navedeni učenički radovi te se sa učenicima raspravljalo o važnosti prevencije širenja virusa HIV –a kao i o stigmatizaciji ljudi oboljelih od HIV –a.

Dio projektnih aktivnosti je odrađen i u sklopu eTwinning projekta "Biram zdravlje".

učiteljice Klaudija Aušperger i Maja Puc