Potraga za ljubiteljima čitanja u I. osnovnoj školi Bjelovar
Autor: Martina Supančić, 24. 11. 2021.

U školskom holu matične škole učenici su tijekom mjeseca studenog mogli razgledati izložbu „Ljubitelji čitanja“.

Na izložbi su prikazani rezultati aktivnosti „Potraga za ljubiteljima čitanja“  koju su tijekom ove jeseni sa svim učenicima predmetne nastave u matičnoj i PŠ Ciglena provele učiteljice Hrvatskoga jezika.

U 2021., koja je na nacionalnoj razini proglašena Godinom čitanja, učenici su bili pozvani u svom okruženju potražiti istinske ljubitelje čitanja te saznati od njih zašto ih čitanje toliko usrećuje i koja je tajna njihove ljubavi prema čitanju. Učenici su ljubitelje čitanja pronašli među svojim razrednim kolegama, ukućanima, susjedima i učiteljima, a rezultati potrage pokazali su da ljubav prema čitanju i naviku čitanja iz užitka pronalazimo kod ljudi najrazličitijih zanimanja i svih dobnih skupina, premda bi se po fotografijama ljubitelja dalo zaključiti kako ih je ipak više među odraslima, nego među djecom.

Gledajući brojne fotografije ljudi koji u opuštenoj atmosferi svoga doma, ležeći ili sjedeći, čitaju i čitajući njihove izjave u kojima se otkriva žar i ljubav prema knjizi, svi posjetitelji izložbe imaju priliku preispitati vlastiti odnos prema čitanju.

Aktivnost je provedena prema ideji učiteljice Sanje Sabljak, a uz nju, realizirale su ju učiteljice: Sanela Derges, Mirjana Ištef, Mateja Ištok i Jasna Kalem. Izložbu je postavila školska knjižničarka Danica Popilovski Topalović.

Svi zainteresirani rezultate učeničke potrage za ljubiteljima čitanja mogu pogledati na sljedećoj poveznici: https://bit.ly/ljubitelji-citanja

Zahvaljujemo svim ljubiteljima čitanja što su nas, slikom i riječju, pustili u svoj svijet ljubavi prema knjizi!

Tekst: Sanja Sabljak, prof., učiteljica savjetnica