« Ožujak 2024 »

Obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti
Autor: Klaudija Aušperger, 23. 11. 2021.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se svake godine u cijelom svijetu 14. studenoga na rođendan sir Fredericha Bantinga koji je zajedno s Charlesom Bestom otkrio inzulin. Ove godine se obilježava 100. godišnjica otkrića inzulina. Učenice su istražile o životu i radu tih velikih znanstvenika i o njihovom otkriću i utjecaju na zdravlje, a kao rezultat njihovog istraživanja napravile su kviz koji je na sljedećoj poveznici kviz

Prema podatcima HZJZ u 2020. godini je u Hrvatskoj evidentirano 310.212 osoba sa dijagnosticiranom šećernom bolešću, a procjenjuje se da je ukupni broj osoba s dijabetesom u Hrvatskoj oko 534 000.

Ciljevi obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti u našoj školi je educirati učenike o toj bolesti, izazovima koje ona nosi i načinima prevencije, poticati usvajanje zdravih navika poput pravilne prehrane i redovite tjelesne aktivnosti te senzibilizirati učenike za teškoće s kojima se oboljeli svakodnevno susreću.

Ove školske godine obilježavanje smo započeli anonimnom anketom za učenike 7. i 8. razreda kojom smo ispitali prehrambene navike učenika vezanih uz pravilnu prehranu i konzumaciju napitaka u školi.

Anketu je ukupno ispunilo 124 učenika, a rezultati su pokazali da učenici u školi, kada su žedni, najčešće piju vodu. Takvim odgovorom (91,1%) učenici su pokazali da su usvojili zdravu naviku konzumiranja vode, pića koje u sebi ne sadrži nikakve skrivene šećere.

Vrijedne učenice osmih razreda Tara Gerjević, Nina Štokić, Mia Ćurić i Valentina Đurin su pripremile pano s napitcima koje prema rezultatima ankete učenici naše škole konzumiraju te izvagale za svaki napitak količinu šećera koji se u njima nalazi.

Uz pomoć učiteljice iz informatike, Kristine Milaj, snimili smo kratki video uradak u kojem učenici naše škole balansiraju plavim balonima koji slikovito predstavljaju dijabetes. Za osobe s dijabetesom svakodnevno balansiranje između mjerenja šećera, davanja odgovarajuće doze inzulina, pravilne prehrane i redovitog vježbanja je izazov s kojim se nose čitav život, ali uz koji uspijevaju živjeti „normalnim“ životom, postižući osobne i poslovne uspjehe. Kratki video uradak naših učenika možete pogledati na poveznici  https://youtu.be/2eAyKwYkpkg.

Video uradkom će naša škola sudjelovati u humanitarnoj inicijativi 200 000 plavih balona koja podržava akciju tvrtke Medtronic koja za svaki video označen hashtagom #BlueBalloonChallenge donira 5€ za program Life for a Child do 100 000€ ukupne vrijednosti. Cilj programa Life for a Child je podržavanje djece s dijabetesom u najsiromašnijim zemljama svijeta. Svakih doniranih 5€ će omogućiti kupovinu jednom djetetu inzulin i trakice za mjerenje šećera za mjesec dana.

Na satovima prirode, biologije i kemije učenici su prateći odgojno-obrazovne ishode za navedene predmete razgovarali o zdravom tanjuru prehrane, o dovoljnom unosu tekućine pri čemu se prvenstveno misli na unos vode, o svakodnevnoj tjelesnoj aktivnosti i dovoljnoj količini sna što je preduvjet za zdrav rast i razvoj, ali i ulaganje u zdravlje.

Zajedničkim snagama ostvarujemo ciljeve i čuvamo naše zdravlje. Ako ne sada, kada?

Učiteljice: Kristina Milaj, Maja Puc i Klaudija Aušperger