Obilježavanje Svjetskog dana jabuka
Autor: Klaudija Aušperger, 16. 11. 2021.

Prva osnovna škola Bjelovar ove školske godine sudjeluje u etwinning projektu „Biram zdravlje“. Cilj projekta je podizanje svijesti o očuvanju zdravlja jer je zdravlje najveće čovjekovo bogatstvo koje treba čuvati. U projekt je uključeno 13 učitelja iz Hrvatske i 1 učitelj iz Turske.

Učenice osmih razreda Tara Gerjević, Valentina Đurin, Mia Ćurić i Nina Štokić uključile su se u projekt obilježavanjem Svjetskog dana jabuka, 20.10.

Učenice su provele anketu pod nazivom „Zdravlje u jabuci“ među učenicima predmetne nastave s ciljem ispitivanja prehrambenih navika učenika vezanih uz zdravu prehranu i konzumaciju jabuka.

Anketu je popunilo 139 učenika, a rezultati pokazuju da:

-73,9 % učenika jede jabuke nekoliko puta na tjedan

- 20,3 % učenika jede jabuke svaki dan

- 5,8 % učenika ne jede jabuke.

Učenice su istraživale koje sve sorte jabuka rastu na našem području, kojim tvarima obiluje jabuka, koje su dobrobiti za naš organizam ako redovito konzumiramo jabuke, koji su im najdraži recepti s jabukama, koje su mudre izreke vezane uz jabuke, kako kažemo jabuka na drugim jezicima, koje proizvode napravljene od jabuka kupujemo u našim trgovinama, što je to enzimsko posmeđivanje i kakav je to otok Jabuka.

Rezultati njihova istraživanja će biti prezentirani na satovima razrednika, a nalaze se na sljedećoj poveznici Zdravlje u jabuci.

Odaberite zdravlje primjenjujući mudru izreku. „Jedna jabuka na dan, šalje doktora iz kuće van! “.

Klaudija Aušperger