Prvi projektni sastanak Erasmus+ projekta „Schools For Future“
Autor: Martina Supančić, 7. 11. 2021.

I. osnovna škola Bjelovar i ove godine nastavlja s uspješnim provođenjem Erasmus+ projekata. Trenutno su u školi aktivna dva projekta i to oba s vrlo važnom i aktualnom temom ekologije i zaštite okoliša.

Erasmus+ KA2 projekt “Schools For Future“ naglašava važnost iskorištavanja postojećih resursa u neposrednoj blizini škole i unutar školskog prostora te važnost ekologije i ekološki prihvatljivog ponašanja u svakodnevnom životu učenika. Učenici naše škole imat će priliku vidjeti kako se ekologijom u školi bave njihovi vršnjaci u raznim dijelovima Europe: Španjolskoj, Latviji i Njemačkoj i to iskustvenim učenjem u svakoj od tih zemalja.

Tim povodom,  ravnateljica I. osnovne škole Bjelovar Bjelovar Martina Supančić, koordinatorica projekta za Hrvatsku Helena Gustović Ljubić te učiteljica engleskog jezika Petra Turković sudjelovale su na prvom radnom sastanku učitelja iz partnerskih zemalja – Španjolske, Latvije, Hrvatske i Njemačke koji se održao u njemačkom gradu Siegburgu od 26. – 28. 10. 2021.

Cilj sastanka bio je dogovoriti daljnji tijek projekta, dogovoriti provedbu projektnih aktivnosti  i planiranih mobilnosti koje uključuju učenike te stručno usavršavanje učitelja uključenih u projekt.

Projektni sastanak započeo je srdačnom dobrodošlicom koju su gostima poželjele koordinatorica projekta, ravnateljica škole te učenici sudionici projekta koji su učitelje partnerskih zemalja proveli kroz školu i predstavili do sada provedene eko aktivnosti. Učenici su se pokazali kao odlični vodiči i domaćini te su izrazili svoje veliko uzbuđenje zbog mobilnosti koje su planirane tijekom prva tri mjeseca sljedeće godine.

Nakon obilaska škole i druženja s učenicima, učitelji su sudjelovali na radionici s temom “Environmental problems“ koju je održala koordinatorica projekta.

Poslije službenih aktivnosti projekta uslijedio je razgled Siegburga i posjet Uredu gradonačelnika Stefana Rosemanna koji je izrazio svoje oduševljenje projektom i pohvalio inicijativu učiteljica i učitelja sudionika projekta za uključivanjem učenika u ovakav oblik učenja o ovoj važnoj temi.

Stručnom usavršavanju učiteljica i učitelja posvećena je posebna pažnja. Učiteljica Helena Gustović Ljubić održala je edukativne radionice s temom rada na Twinspaceu, eTwinninga te web alata potrebnih za provedbu projekta. Dogovoren je način na koji će učenici biti uključeni u rad na Twinspaceu projekta poštujući sva pravila e-sigurnosti. Nakon radionica, učitelji su sudjelovali u pripremi zajedničkog ručka u školskom praktikumu, a zatim su se uputili na izlet do predivnog mjesta Drachenfelsa s kojeg se pruža fantastičan pogled na rijeku Rajnu, Bonn i Köln.

Tijekom susreta detaljno su isplanirane i analizirane projektne aktivnosti koje će se odvijati za vrijeme narednih mobilnosti učenika. Učitelji su predstavili svoju zemlju i grad te istaknuli zanimljivosti i korisne informacije o svojoj školi i školskoj zajednici. Izlet i razgledavanje znamenitosti obližnjeg Kölna bili su posljednja aktivnost partnera. Zadovoljni, puni pozitivnih dojmova i spremni za rad na projektnim aktivnostima svi partneri sretno su se vratili svojim kućama, ističući kako će još dugo pamtiti ovaj sastanak, boravak u Siegburgu i druženje s kolegama s kojima će intenzivno surađivati u mjesecima koji slijede.

Tekst: učiteljica Petra Turković, dipl.uč.