"Božić naš bilogorski"
Autor: Danica Barišić, 23. 12. 2020.

Učenici 6. c razreda u pratnji učiteljica Mateje Ištok i Danice Barišić posjetili su Gradski muzej Bjelovar te pogledali izložbu "Božić naš bilogorski" u atriju muzeja. Izložba dočarava ugođaj seoskog dvorišta te seoske kuće u vrijeme priprema za Došašće i Božić onako kako su ti činili naši stari.

Gospodarski dio dvorišta prikazuje predmete koji su nekada svakodnevno bili u upotrebi, dok u kući možemo vidjeti kako je nekada izgledao život u kuhinji te kako se kuća ukrašavala za blagdane.

Učenici su mnoge predmete prepoznali iz kuća svojih baka, rado su fotografirali kako bi im pokazali što su vidjeli, ali su također pokazali i veliko zanimanje o predmetima koje ne prepoznaju. U vrlo ugodnom razgovoru učenici su ispričali neke svoje obiteljske običaje, ali i ponovili o folkloru Bilogore o kojem su učili u petom razredu.

Ovom izvanučioničnom nastavom ostvareni su ishodi Glazbene kulture te ishodi Hrvatskoga jezika i Sata razrednika, međupredmetnih tema Građanski odgoj i obrazovanje te teme Osobni i socijalni razvoj.

M. Ištok i D. Barišić